aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | GALERİ | VİDEO VE MP3

Seçenekler Stil
Alt 12-24-2010, 07:02
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Lightbulb Kan Akıtmak, Zincir Vurmak Caizdir, Ayetullah El- Uzma Vahid Horasani Açıklıyor

Büyük Taklit Mecilerinden Ayetullah El- Uzma Vahid Horasani Aşura'da İmam Huseyin (as) için Sine vurmak, Zincir vurmak, Feryat etmek, Kan akıtmak Caizdir... ve bazı Büyük müçtehitlerin fetvalarını açıklıyor, Videonun sonuna kadar İzlenmesi tavsiye olunur.

Aşağıdaki Linkin Üstüne Tıklayın
http://youtu.be/x7kCDpRMQ0M]

Muharrem ayında yapılan feryat ederek ağlama, sine dövme, kan akıtmayı eleştiren zihniyeti bende eleştiriyorum. Bu ayda kan akıtma yerine kan verme gibi bidat uyduran kişiler, Aşura'nın değerini anlamamışlardır. Senenin 364 günü gidip istediğin yere kan verebilirsin ama Aşura gibi bir günde kanın heba olmasın diye kan vermeyi düşünen zihniyetler, Hz.İbrahimin oğlu İsmailin kurban etme mesajını anlamadığı gibi Aşura günü: ya İmam Hüseyin aleyhisselam "bu gün kerbela olayı gerçekleşirse bu döktüğüm kanlar senin yolunda, bu başım senin yolunda feda olsun" dosta düşmana karşı verilen mesajıda anlamamışlar. Benim tavsiyem Ayetullah vehid horosaninin kan dökmeyi eleştirenlere verdiği cevabı dinlesinler...Kimse kusura bakmasın, bu inancmızı yok etmek isteyen, düşman olan kişilerin ağzıyla konuşarak onların ekmeğine yağ sürenlerin bu inancı iyice araştırdıktan sonra büyük Müctehitlere başvurduktan sonra konuşsunlar. Yani kısacası bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup inancımızı baltalamayın...
Zillet Bizden Uzaktır.Vesselam...

İmam Seccad (a.s)’ın kölelerinden birisi; “Efendim! Keder dolu ve göz yaşı ile geçirdiğiniz günler sona ermedi mi hala?”deyince

İmam Seccad (a.s) şöyle buyurdular:

“Vay olsun sana, Yakup (a.s)'ın kendisi hem peygamber, hem de peygamber oğluydu, on iki oğlu var olmasına rağmen, Allah Teala onlardan birisini ondan sakladığında, oğlu (Yusuf) dünyada diri olduğu halde onun üzüntüsünden dolayı saçları ağardı, beli büküldü, gözleri çok ağladığından dolayı kör oldu. Ama ben babam, kardeşim ve akrabalarımdan 17 kişinin naşını yeryüzüne serilmiş olarak gördüm; öyleyse üzüntüm nasıl sona erebilir ve ağlamam nasıl son bulabilir.”
Kaynak:
Lühuf, S. 209.

İmam Humeyni (r.a) şöyle buyuruyor:
'Bin dört yüz senedir bu minberler, bu mersiyeler, bu ağıtlar ve bu sinezenler bizleri (İslam ve Müslümanları) korumuştur.'[1]
[1] -Cevad Muhaddisi, Ferheng-i Aşura, s.339

Başa Kama Vurma meselesi hükmü ilk olarak Ayetullah Naini'de soruldu. Onun fetvası hem kendi zamanının, hem de daha sonra gelen mercilerin dayanağı olmuştur. Ayetullah Naini, başa kama vurma hakkında herhangi bir ayet ve hadisin olmadığını belirttikten sonra eğer insan bedenine zarar vermezse caiz olduğu fetvasını vermiştir. Ondan sonra gelen onlarca taklit merciide bu görüşü kabul etmiş, aksi yönde fetva vermemişlerdir.[2]
[2] - Cevad Muhaddisi, a.g.e. s.215

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM

Seçenekler
Stil