aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | GALERİ | VİDEO VE MP3

Seçenekler Stil
Alt 12-24-2010, 08:02
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Lightbulb Kan Akıtmak, Zincir Vurmak Caizdir, Ayetullah El- Uzma Vahid Horasani Açıklıyor

Büyük Taklit Mecilerinden Ayetullah El- Uzma Vahid Horasani Aşura'da İmam Huseyin (aleyhisselam) için Sine vurmak, Zincir vurmak, Feryat etmek, Kan akıtmak Caizdir... ve bazı Büyük müçtehitlerin fetvalarını açıklıyor, Videonun sonuna kadar İzlenmesi tavsiye olunur.
1
Sine, Zincir Vurmak ve Kan Akıtmak Caizdir
Büyük Taklit Merci El Uzma Ayetullah Vahid Horasani
Aşağıdaki Linkin Üstüne Tıklayın
http://youtu.be/x7kCDpRMQ0M]
2
Sine, Zincir Vurmak ve Kan Akıtmak Caizdir
Büyük Taklit Merci El Uzma Ayetullah Vahid Horasani
https://www.youtube.com/watch?v=FBsL5j86zg0

Muharrem ayında yapılan feryat ederek ağlama, sine dövme, kan akıtmayı eleştiren zihniyeti bende eleştiriyorum. Bu ayda kan akıtma yerine kan verme gibi bidat uyduran kişiler, Aşura'nın değerini anlamamışlardır. Senenin 364 günü gidip istediğin yere kan verebilirsin ama Aşura gibi bir günde kanın heba olmasın diye kan vermeyi düşünen zihniyetler, Hz.İbrahimin oğlu İsmailin kurban etme mesajını anlamadığı gibi Aşura günü: ya İmam Hüseyin aleyhisselam "bu gün kerbela olayı gerçekleşirse bu döktüğüm kanlar senin yolunda, bu başım senin yolunda feda olsun" dosta düşmana karşı verilen mesajıda anlamamışlar. Benim tavsiyem Ayetullah vehid horosaninin kan dökmeyi eleştirenlere verdiği cevabı dinlesinler...Kimse kusura bakmasın, bu inancmızı yok etmek isteyen, düşman olan kişilerin ağzıyla konuşarak onların ekmeğine yağ sürenlerin bu inancı iyice araştırdıktan sonra büyük Müctehitlere başvurduktan sonra konuşsunlar. Yani kısacası bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup inancımızı baltalamayın...
Zillet Bizden Uzaktır.Vesselam...

İmam Seccad (a.s)’ın kölelerinden birisi; “Efendim! Keder dolu ve göz yaşı ile geçirdiğiniz günler sona ermedi mi hala?”deyince

İmam Seccad (a.s) şöyle buyurdular:

“Vay olsun sana, Yakup (a.s)'ın kendisi hem peygamber, hem de peygamber oğluydu, on iki oğlu var olmasına rağmen, Allah Teala onlardan birisini ondan sakladığında, oğlu (Yusuf) dünyada diri olduğu halde onun üzüntüsünden dolayı saçları ağardı, beli büküldü, gözleri çok ağladığından dolayı kör oldu. Ama ben babam, kardeşim ve akrabalarımdan 17 kişinin naşını yeryüzüne serilmiş olarak gördüm; öyleyse üzüntüm nasıl sona erebilir ve ağlamam nasıl son bulabilir.”
Kaynak:
Lühuf, S. 209.

İmam Humeyni (r.a) şöyle buyuruyor:
'Bin dört yüz senedir bu minberler, bu mersiyeler, bu ağıtlar ve bu sinezenler bizleri (İslam ve Müslümanları) korumuştur.'[1]

[1] -Cevad Muhaddisi, Ferheng-i Aşura, s.339

Başa Kama Vurma meselesi hükmü ilk olarak Ayetullah Naini'de soruldu. Onun fetvası hem kendi zamanının, hem de daha sonra gelen mercilerin dayanağı olmuştur. Ayetullah Naini, başa kama vurma hakkında herhangi bir ayet ve hadisin olmadığını belirttikten sonra eğer insan bedenine zarar vermezse caiz olduğu fetvasını vermiştir. Ondan sonra gelen onlarca taklit merciide bu görüşü kabul etmiş, aksi yönde fetva vermemişlerdir.[2]
[2] - Cevad Muhaddisi, a.g.e. s.215

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 10-26-2014, 07:43
melekli kerrar melekli kerrar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

melekli kerrar is an unknown quantity at this point

Allah senden Razı olsun Canım Kardeşim. Yalaka aptal suşilere Büyük bir cevaptır bakalım buna ne diyecekler yalakalar. Müçtehidide mi yalanlayacaklar. Evet bende sembolik olarak her aşurada kama vuruyorum. Selamlar.
Alt 10-27-2014, 03:26
aliyenveliyullah aşkı aliyenveliyullah aşkı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yönetici

aliyenveliyullah aşkı is an unknown quantity at this point

Kerbelada Haremin İçinde Başa Kama Vurma.
http://youtu.be/UeKaII5Xms4
Alt 10-28-2014, 05:57
Ali Şiası Ali Şiası isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yönetici

Ali Şiası is an unknown quantity at this point
Standart Zeynep (salamulah)'ın Sinesine Vurması

İmam Seccad (a.s) şöyle buyuruyor: Yüce babam şehit olmadan bir gece önce çadırda oturmuştum ve halam Zeynep beni tedavi etmekle meşgul idi. Babam kendi çadırına gitmişti ve Ebuzer’in kölesi Cuveyn babamın kılıcını onarmaktaydı. Babam şöyle demekteydi: Sana yazıklar olsun ey felek. Her sabah ve gece birçok yaren ve dostları ortadan kaldırmakta ve bunun karşılığında bile yetinmemektesin. Evet, her şeyin akıbeti Allah’ın elindedir ve her hayat sahibi benim gittiğim yoldan gidecektir.[3] Bu içerikteki sözleri iki veya üç defa tekrar etti. Ben bu sözlerden onun hedefini anladım ve ağlamaktan boğazım düğümlendi. Ama kendimi tuttum, yavaş ağladım ve belanın nazil olduğunu bildim. Lakin halam Zeynep (s.a) şiirin içeriğini duyar duymaz kadınların taşıdığı özel kalpsel incelik nedeniyle kendini tutamadı, şaşkın bir şekilde çadırdan çıktı, babamın yanına gitti ve şöyle dedi: Keşke ölseydim, bugün annem Fatıma (s.a), babam Ali (a.s) ve kardeşim Hasan (a.s) vefat etti. Ey göçenlerin yadigârı ve kalanların önderi! İmam Hüseyin (a.s) değerli kız kardeşine yöneldi ve ağlar bir vaziyette şöyle buyurdu: Bacım şeytanın sana uzanamayacağı ve sabrını tüketemeyeceği bir şekilde hareket et. Ardından şöyle buyurdu: Eğer güvercini kendi haline bıraksaydılar, rahat bir şekilde uyurdu. Zeynep (s.a) şöyle dedi: Kardeşim kendini ölüm için hazırlamış! Sizin bu hazırlığınız benim kalbimi yaraladı, takatimi bitirdi. Ardından kendi sinesine Vurarak, yakasını yırttı ve bayılarak yere düştü. Hz. Hüseyin (a.s) kız kardeşinin yanına gelip yüzüne su döktü ve onu uyandırdı ve şöyle buyurdu: Bacım sakin ol, Allah’tan sakın, onun isteğiyle hoşnut ol ve bil ki yer ehli ölür, gökler baki kalmaz ve Allah dışında kalan şeyler yok olur. Varlıkları yaratan, insanları dirilten ve benzersiz olan Allah’tan başka hiçbir şey diri kalmayacaktır.
Kaynak::
Mufid, Muhammed, İrşad, Saidi Horasani, Muhammed Bakır, s. 444 ve 445, Naşir İslamiye, Tahran, çapı evvel, 1380 h.k.
Alt 10-28-2014, 07:04
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

Hz. Hüseyin (aleyhisselam)'ın Ev Halkının, Kerbelâ'dan Küfe'ye Gönderilmesi ve Hz. Zeyneb (salamulahualeyha)nın Yüzüne ve Sinesine vurarak Herkesi Ağlatan Sözleri:

Ömer b. Sa'd; Muharebe günü ile ertesi günü de, Kerbelâ'da oturdu.

Muharrem ayının on ikinci günü, Küfe'ye hareket edileceğinin halka bildirilmesini Humeyd b. Bükeyr-ül Ahmeri'ye emr etti.

Hz. Hüseyin (aleyhisselam) kızları, kız kardeşleri ve küçük çocuklardan yanlarında bulunanlarla hasta olan Ali b. Hüseyin de, birlikte olmak üzre, hepsi develer üzerinde kapalı hevdeçlere bindirildiler.

Kurre b. Kays-ül Temîmî der ki «Bu kadınların, geçerlerken Hüseyin'in, oğullarının ve. Ev halkının , ellerini yüzlerine, sinelerine vurarak feryad ettiklerini gördüm.

At üzerinde olduğum halde, Önlerine doğru vardım.

Ben, hiç bir zaman, bunlarda görmüş olduğum kadar güzel kadın manzarası görmüş değilim!

Vallahi, onların yüzleri, güneşten daha parlak ve güzel ve nurluydu.

Gördüğüm ve duyduğum şeylerden hiç unutamayacağım şey de, Fâtıma'nın kızı Zeyneb'in sözleridir.

Zeyneb, kardeşi Hüseyin'in cesedi yanından geçerken :

(Ey Muhammed'im! Ey Muhammed'im! Sana, göklerdeki Melekler, salât-ü selâm getiriyorlar!

Hüseyin ise, şu otsuz, boz kır çölde, tozlara, topraklara, kanlara bulanmış azaları, kesilmiş, biçilmiş, kırılmış, dökülmüş yatıyor!

Ey Muhammed'im! Senin kızların esir edilmişler, zürriyetin hep öldürülmüşler!

Sabah yelleri, onların üzerlerine tozlar, topraklar savuruyor, saçıyor!) diyordu.

Vallahi, O, dost, düşman herkesi ağlattı.» [1]

Sünni Kaynaklar:
[1] Taberi-Tarih c. 6, s. 262

M. Asım Köksal, İslam Tarihi Hz. Hüseyin ve Kerbela Faciası, Akçağ Yayınları: 188-189.

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 10-29-2014, 08:29
Gizli Güç Gizli Güç isimli Üye şuanda  online konumundadır
Üye

Gizli Güç is an unknown quantity at this point

Müellif der ki:

1358 yılında, Necef'te olduğum dönemlerde Muharrem ayında kama vurmak, sine dövmek ve deste gruplarının dışarı çıkması Irak hükümeti tarafınca şiddetle yasaklanmıştı. Âşura akşamı mukaddes türbe ve avlusunda sine dövülmemesi için, ilk geceden itibaren türbenin kapıları ve revakı hükümet tarafından kilitlendi. Aynı şekilde avlunun kapılarını ve son olarak da kıble kapısını kilitlemek istediklerinde ansızın büyük bir kalabalığın desteler hâlinde kapıya doğru hücum ettiği ve içeri girdiği görüldü. Kalabalık, engel tanımayarak türbeye doğru harekete geçti. Ancak kapılar kilitliydi. Bunun üzerine bulundukları eyvanda ağıt okumaya ve sine dövmeye başladılar.

Bir grup güvenlik görevlisi amirleriyle birlikte çıkageldiler. Amir, ayağındaki botla eyvanda bulunan mâtemcilerden birine tekmeyle vuruyordu. Öfkeli amir hırsını alamayıp görevlilere, matemcileri tutuklamalarını emretti. Oysa desteler hâlindeki matemciler daha fazlaydı ve amiri havaya kaldırarak avluya fırlatmışlardı. Amir, bu olay sonucu feci şekilde yaralandı. Olaydan etkilenen diğer görevliler de etkisiz kılmıştı.

Devlet güçlerinin birazdan gelerek bu olaya müdahale etmek isteyeceklerinden endişe eden matemciler son derece üzgün bir halde türbenin kilitli kapısına doğru harekete geçtiler. Bir yandan sine dövüyor, bir yandan da "Ey Ali! Kapıyı aç, biz senin evladının matemcileriyiz!" diye bağırıyorlardı.

Türbenin, revakın ve avlunun tüm kapıları bir anda açılıverdi. Bazı güvenilir görgü tanıklarının bana anlattıklarına göre kapıların ve duvarların arasında bulunan kalın demir şişler ortadan ikiye bölünmüştü.

Sonuçta, desteler hâlindeki kalabalık türbeye girerek sine dövdüler. Bu haberi duyan Necef sakinleri de avluda ve türbede toplanarak onlara katıldılar.

Bu arada emniyet güçleri de ortadan kaybolmuştu. Mezkur olay Bağdat'a rapor edildiğinde matemcilere bir zorluk çıkarılmaması emredildi. O yıl Necef ve Kerbela'da önceki yıllara oranla daha fazla matem merasimleri düzenlendi.

Bu açık mucizeyi şairler şiirlerinde dile getirdiler. Bu şiirlerden birini önde gelen Araplardan biri tabloya yazarak türbenin duvarında astı. Ben de bu şiirlerden birkaç mısra alıntı yaptım:

Murtaza'nın mucizesini gördün mü?

Gel de Müslüman'san eğer itiraf et!

Avucumuz açılır gibi kapılar açıldı yüzümüze

Bu iki rahatlığın değerini bil de ihsan et

Muharremlikte akan kanlara kim engel olur?

Matem sahiplerinin önüne çekseler de set

Olmasaydı o vasiden bu güzel inayet

Fitne çıkardı sonunda, kan akardı elbet[1]

Allahın salât ve selamı O'nun üzerine olsun.
[1] - Şiirin orijinali Arapçadır. Yukarıda Türkçe çevirisiyle yetinilmiştir.

Ayetullah Destiqayp. Gizemli Öyküler

Seçenekler
Stil